Jednorazowe świadczenie „Za życiem”

Informacje ogólne

Wniosek  o ustalenie prawa do tego świadczenia należy złożyć w organie  właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej.

Wniosek o wypłatę jednorazowego świadczenia „Za życiem” składa się w terminie:

 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka.

Wniosek złożony po terminie organ właściwy pozostawia bez rozpoznania.

Z tytułu urodzenia się żywego dziecka,  u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalna chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 4000,00 zł.

Komu przysługuje świadczenie

Jednorazowe świadczenie przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi prawnemu dziecka, opiekunowi faktycznemu dziecka, niezależnie od ich dochodów.

Świadczenie przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu ( nie dotyczy osób będących prawnymi lub faktycznymi opiekunami dziecka, a także osób, które przysposobiły dziecko)

Komu nie przysługuje świadczenie

Ustawodawca w art. 10 ust. 13 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin ,,Za Życiem’’ odsyła do stosowania odpowiednio przepisu art. 7 pkt 2 i 6  zawartego w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych wskazującego, że świadczenie nie przysługuje, jeżeli:

 dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej,

– członkowi rodziny przysługuje na dziecko zasiłek rodzinny za granicą, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Dokumenty

  • Wypełniony wniosek o ustalenie prawa do jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu (Druk do pobrania)
  • Zaświadczenie lekarskie lub wystawione przez położną, potwierdzające pozostawanie kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu (Druk do pobrania)
  • Zaświadczenie potwierdzające zdiagnozowanie ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii, neurologii dziecięcej, kardiologii dziecięcej lub chirurgii dziecięcej (Druk do pobrania)
  • Dokument potwierdzający datę przysposobienia dziecka, datę objęcia dziecka opieką prawną lub faktyczną (np. kopia postanowienia sądowego – oryginał do wglądu lub zaświadczenie) – dot. wyłącznie dziecka przysposobionego lub objętego opieką prawną lub faktyczną.

W sprawach skomplikowanych organ prowadzący może żądać innych dowodów, w tym przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, o którym mowa w ustawie o pomocy społecznej.

Podstawa prawna

  • Ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin ,,Za Życiem’’.
  • Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.
  • Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 grudnia 2016 r. w sprawie wzoru wniosku o jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.