Świetlica Środowiskowa Dla Dzieci

Dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
w ramach ,,Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030” na realizację zadania „Świetlica środowiskowa dla dzieci”, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Puławach, działając na podstawie pełnomocnictwa Prezydenta miasta Puławy, będzie miał możliwość realizowania zadania również w roku 2024.

Celem zadania jest podniesienie poziomu edukacji dzieci i młodzieży pochodzenia romskiego, przełamanie niechęci szkolnej, wyrównanie braków edukacyjnych oraz wspomaganie rozwoju uczestników.

W zajęciach świetlicy środowiskowej będzie brało udział 8 dzieci romskich mieszkających na terenie miasta Puławy w wieku 6 -15 lat. W działaniach tj.: spotkanie otwierające projekt, spotkanie zamykające projekt, wyjazdy na wycieczki do: Sandomierza, Mandorii, Janowa Lubelskiego, wyjściach do Parku Wodnego, udział w wydarzeniach kulturalnych, rekreacyjnych, artystycznych, edukacyjnych oraz w wręczeniu paczek mikołajowych weźmie udział dodatkowo 15 dzieci nieromskich i ich opiekunów zamieszkałych na terenie miasta Puławy. Włączenie do udziału w zadaniu dzieci nieromskich oraz osób dorosłych ma na celu integrację społeczności lokalnej poprzez wspólne spędzanie czasu wolnego, zwiększenie tolerancji oraz lepsze zrozumienie wzajemnych potrzeb.

W ramach zadania „Programu integracji” zaplanowane zajęcia edukacyjne dla dzieci romskich będą prowadzone w okresie 7 miesięcy od 1 czerwca do 31 grudnia 2024 r. W okresie czerwiec-sierpień 2024 ok. 24 godzin miesięcznie, łącznie około 72 godziny; w okresie od września do grudnia 2024 ok. 12 godzin miesięcznie, łącznie około 48 godzin, co stanowi sumę około 120 godzin przez okres 7 miesięcy od 1.06.2024 r. do 31.12.2024 r. Zajęcia będą odbywały się w godzinach popołudniowych w wynajętych pomieszczeniach Ochotniczej Straży Pożarnej.

Zajęcia dla dzieci romskich prowadzone w świetlicy w ramach zadania „Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021 – 2030” umożliwią przeprowadzenie zajęć edukacyjnych m.in. w zakresie tolerancji, poszanowania kultury i praw innych narodowości, zapoznanie z obyczajami i zwyczajami oraz historią kraju. Poprzez edukację dzieci romskich będzie istniała możliwość kontaktu z rodzicami dzieci, możliwość integrowania ich we wspólnych spotkaniach, jednocześnie przybliżenia kultury polskiej, wpływania na załagodzenie istniejącego konfliktu między społecznością nieromską i romską.

Realizacja zadania planowana jest w okresie maj – grudzień 2024.

Plakat informacyjny


Miasto Puławy otrzymało dotację celową z budżetu państwa na kontynuowanie  realizacji zadania ,,Świetlica środowiskowa dla dzieci” w roku 2023. Podobnie jak w latach poprzednich wykonawcą zadania jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Puławach. Zadanie realizowane będzie dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach ,,Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030”.

Celem zadania jest podniesienie poziomu edukacji dzieci i młodzieży pochodzenia romskiego, przełamanie niechęci szkolnej, wyrównanie braków edukacyjnych oraz wspomaganie rozwoju uczestników, w tym wzbudzanie aktywności zawodowej.

W zajęciach świetlicy środowiskowej będzie brało udział 9 dzieci romskich mieszkających na terenie miasta Puławy w wieku 12 -17 lat. W działaniach tj.: spotkanie otwierające projekt spotkanie zamykające projekt, wyjazdy na wycieczki do: Warszawy, Janowa Lubelskiego, Lublina – Wojciechowa, udział w warsztatach fotograficznych, w warsztatach w pracowni szkła, wyjściach do Parku Wodnego, udział w wydarzeniach kulturalnych oraz w wręczeniu paczek mikołajowych weźmie udział dodatkowo 15 dzieci nieromskich i ich opiekunów zamieszkałych na terenie miasta Puławy. Włączenie do udziału w zadaniu dzieci nieromskich oraz osób dorosłych ma na celu integrację społeczności lokalnej poprzez wspólne spędzanie czasu wolnego, zwiększenie tolerancji oraz lepsze zrozumienie wzajemnych potrzeb.

W ramach zadania „Programu integracji” zaplanowane zajęcia edukacyjne dla dzieci romskich będą prowadzone w okresie 7 miesięcy od1 czerwca do 31 grudnia 2023 r. średnio 3 razy w tygodniu, w wymiarze od 36 do 48 godzin zegarowych miesięcznie, tj. ok. 336 godzin w okresie 7 m-cy. Zajęcia będą odbywały się w godzinach popołudniowych w wynajętych pomieszczeniach Ochotniczej Straży Pożarnej  przy ul. Włostowickiej 36.

Zajęcia dla dzieci romskich prowadzone w świetlicy w ramach zadania „Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021 – 2030” umożliwią przeprowadzenie zajęć edukacyjnych m.in. w zakresie tolerancji, poszanowania kultury i praw innych narodowości, zapoznanie z obyczajami i zwyczajami oraz historią kraju. Poprzez edukację dzieci romskich będzie istniała możliwość kontaktu z rodzicami dzieci, możliwość integrowania ich we wspólnych spotkaniach, jednocześnie przybliżenia kultury polskiej, wpływania na załagodzenie istniejącego konfliktu między społecznością nieromską i romską.

Ponadto w roku 2023 uczestnicy wezmą udział w cyklicznych warsztatach tanecznych w okresie lipiec 2023 – grudzień 2023.

Dodatkowo w ramach realizowanego zadania planowane jest przeprowadzenie pogadanek tematycznych w zakresie charakterystyki zawodów: fryzjer, kosmetyczka, kucharz oraz  charakterystyki zawodu oraz ścieżki edukacji. Spotkania mają na celu wyposażenie uczestników świetlicy w informacje na temat specyfiki wykonywanych zawodów oraz kwalifikacji do ich wykonywania. Ich efektem będzie możliwość podjęcia świadomej decyzji co do wyboru zawodu w przyszłości.

Realizacja zadania planowana jest w okresie maj – grudzień 2023.

Plakat informacyjny


W roku 2022 r. Miasto Puławy otrzymało dotację celową z budżetu państwa na realizację  zadania ,,Świetlica środowiskowa dla dzieci”, będącego kontynuacją zadania realizowanego w poprzednich latach. Podobnie jak w latach poprzednich wykonawcą zadania jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Puławach. Działania projektu finansowane są głównie z dotacji ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach ,,Programu integracji społecznej
i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030”, częściowo ze środków własnych. Również w tym roku w wybranych działaniach projektowych, prócz dzieci pochodzenia romskiego, biorą też udział dzieci nieromskie.

W zajęciach świetlicy, których realizacja przewidziana jest w okresie od czerwca do grudnia 2022 r. weźmie udział 9 dzieci pochodzenia romskiego w wieku 6-13 lat. Zajęcia umożliwią edukację m.in. w zakresie: tolerancji, poszanowania kultury i praw innych narodowości, zapoznanie z obyczajami i zwyczajami oraz historią kraju.

W ramach realizowanego zdania, oprócz zajęć w świetlicy przewidziano m. in.: spotkanie otwierające projekt, spotkanie zamykające projekt, pogadankę z psychologiem, wyjazd do Warszawy na wycieczkę, udział w warsztatach wyrobu papieru czerpanego w Celejowie, udział w warsztatach wyrobu oleju w miejscowości Zabłocie k/Markuszowa, udział w warsztatach ozdabiania porcelany udział w warsztatach w stadninie „Ranczo w Brzozach” w Kochanowie, udział w spektaklu w Teatrze Andersena w Lublinie, wyjściach do Parku Wodnego. Włączenie do udziału w zadaniu dzieci nieromskich oraz osób dorosłych ma na celu integrację społeczności lokalnej poprzez wspólne spędzanie czasu wolnego, zwiększenie tolerancji oraz lepsze zrozumienie wzajemnych potrzeb.

Realizacja projektu przewiduje też kontynuowanie edukacji umuzykalniającej.

Plakat informacyjny


 

W bieżącym 2021 r. Miasto Puławy kontynuuje prowadzenie świetlicy środowiskowej dla dzieci pochodzenia romskiego w ramach projektu pn. ,,Świetlica środowiskowa dla dzieci”. Podobnie jak w latach poprzednich wykonawcą zadania jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Puławach. Działania projektu finansowane są głównie z dotacji ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach ,,Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030” oraz częściowego ze środków własnych. W tym roku w działaniach projektowych, obok dzieci romskich, czynny udział biorą też dzieci polskie, które wspólnie uczestniczą w wydarzeniach i aktywnościach mających na celu integrację, edukację i aktywizację. Zaplanowaliśmy udział uczestników w wydarzeniach kulturalnych, wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz naukę gry w tenisa na Puławskich Kortach Tenisowych. Realizacja projektu przewiduje też prowadzenie dla uczestników zajęć umuzykalniających z elementami tańca.

Zajęcia w świetlicy w tym roku rozpoczęły się w lipcu i przewidziane są do końca grudnia.

Realizacja zadania odbywać się będzie w oparciu o zasady bezpieczeństwa sanitarnego wynikające z obowiązujących przepisów i zaleceń związanych z epidemią COVID-19.


Miasto Puławy w ramach realizacji zadania planuje prowadzenie świetlicy środowiskowej dla dzieci pochodzenia romskiego w 2020 r. jako kontynuację działań z roku 2017, 2018 oraz 2019. Bezpośrednim wykonawcą zadania będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Puławach. Celem projektu jest edukacja, aktywizacja i integracja dzieci romskich. Od maja 2017 r. świetlica środowiskowa  funkcjonuje  jako  placówka wsparcia dziennego w rozumieniu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej i jej wsparcie kierowane jest  zarówno do społeczności polskiej jak i romskiej.

W ramach zadania Programu zaplanowane zajęcia edukacyjne dla grupy 12 dzieci romskich, które będą prowadzone w okresie 7 miesięcy  od  1 czerwca do  31 grudnia 2020 r.,  od 3  do 5 razy w tygodniu, bez weekendów , od 53 do 58 godzin zegarowych miesięcznie, tj. ok 400 godzin w okresie 7 m-cy. Zajęcia będą odbywały się w godzinach popołudniowych w wynajętych pomieszczeniach, które użytkuje Ochotnicza Straż Pożarna przy ul. Włostowickiej 36, 24-100 Puławy.

Zajęcia dla dzieci romskich prowadzone w ramach „Programu integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014 – 2020” umożliwią przeprowadzanie zajęć edukacyjnych m.in. w zakresie tolerancji, poszanowania kultury i praw innych narodowości, zapoznanie z obyczajami i zwyczajami oraz historią kraju Poprzez edukację dzieci romskich będzie istniała możliwość kontaktu z rodzicami dzieci, możliwość integrowania ich we wspólnych spotkaniach, jednocześnie przybliżenia kultury polskiej, wpływania na załagodzenie istniejącego konfliktu między społecznością polską i romską. Wartością dodaną projektu będzie próba łagodzenia konfliktu między społecznością polską i romską na terenie Puław. Zadaniem  projektu jest podniesienie poziomu edukacji dzieci i młodzieży pochodzenia romskiego, przełamanie niechęci szkolnej i wyrównanie braków edukacyjnych oraz wspomaganie rozwoju uczestników. W 2020 r. realizacja projektu przewiduje też prowadzenie dla uczestników zajęć umuzykalniających i nauki tańca.

Realizacja zadania odbywać się będzie w oparciu o zasady bezpieczeństwa sanitarnego wynikające z obowiązujących przepisów i zaleceń związanych z epidemią COVID-19.

Zasady ochrony w zakresie ogólnych warunków sanitarnych w placówkach wsparcia dziennego


W ramach realizacji w bieżącym roku zadania ,,Świetlica środowiskowa dla dzieci” zaplanowaliśmy zajęcia na puławskich kortach tenisowych. W lipcu i sierpniu uczestnicy świetlicy oraz dzieci pochodzenia polskiego dwa razy w tygodniu brały udział w szkoleniu z tenisa ziemnego prowadzonym na terenie Puławskich Kortów Tenisowych przez  trenerów UKT ,,Chemik”. Dla wszystkich dzieci było to nowe doświadczenie i ciekawe przeżycie. Zajęcia zakończyły się uroczystym wręczeniem każdemu uczestnikowi pamiątkowego medalu i dyplomu.


09.08.2021 r. odbyła się wycieczka do Warszawy, w której udział wzięli uczestnicy świetlicy, dzieci pochodzenia polskiego oraz rodzice. Celem wyjazdu była wizyta w Centrum Nauki Kopernik, w którym poprzez zabawę i doświadczenie można poznać ciekawostki ze świata nauki i techniki. Jednym z elementów wycieczki był seans w Planetarium imitującym rozgwieżdżone niebo i odbywający się na nim planetarny spektakl. Wyjazd, który przebiegł w przyjemnej atmosferze, był okazją do integracji polsko-romskiej oraz miłym oderwaniem od codzienności.


Wycieczka do Bałtowa

Dnia 27.08.2020r. odbyła się wycieczka do „JuraParku” w Bałtowie, w której uczestniczyli beneficjenci projektu wraz z rodzicami. Bałtowski Park Dinozaurów powstał w miejscu, gdzie autentycznie odkryto ślady dinozaurów. W trakcie wizyty na uczestników wycieczki czekały atrakcje takie jak: Prehistoryczne Oceanarium, Zwierzyniec Bałtowski (górny i dolny), Sabatówka i cieszący się największym powodzeniem wśród dzieci Park Rozrywki. Mimo początkowo źle zapowiadającej się pogody zarówno aura i dobre humory dopisały! Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji z wyjazdu.


Alpakoterapia w Bronowicach

W dniu 19.08.2020 r. uczestnicy projektu wraz z wychowawcą brali udział w odbywających się w Bronowicach zajęciach za alpakami. W trakcie wizyty na farmie dzieci poznały te niezwykle przyjazne zwierzęta, poznały historię ich pochodzenia, zwyczaje i upodobania. Dowiedziały się również jak cenna jest wełna alpak i do czego się ją wykorzystuje. Dzieci miały możliwość karmienia, wyprowadzenia na spacer i przytulania się do tych wesołych zwierząt. Wizyta w ranczu zakończyła się ogniskiem z pieczeniem kiełbasek. Ten dzień z pewnością na długo zapadnie w pamięci dzieci.


Wycieczka do Warszawy

W dniu 18.08.2020 r. odbyła się wycieczka do Warszawy organizowana w ramach projektu Świetlica środowiskowa dla dzieci, w której udział wzięli uczestnicy oraz ich rodzice.  W programie wycieczki przewidziano zwiedzanie Stadionu Narodowego, Miejskiego Ogrodu Zoologicznego oraz wystawę plenerową Muzeum Wojska Polskiego.  Wycieczka po stadionie odbyła się trasą ,, piłkarskie emocje” obejmującą zwiedzanie z przewodnikiem wszystkich zakamarków, począwszy od trybun po szatnie i kończąc na płycie boiska. Kolejną atrakcja było zwiedzanie warszawskiego Zoo, którego teren obejmuje 39 ha. Chodzenia było dużo, ale dla takich okazów, jakie zobaczyły dzieci było warto. Ogród może pochwalić się nowoczesną  słoniarnią, herpetarium z ekspozycją gadów, ptaszarnią i wieloma innymi atrakcjami. Na koniec wycieczki przewidziana była wizyta w Muzeum Wojska Polskiego – wystawa plenerowa w Parku przed Gmachem Muzeum, na której można obejrzeć unikatową kolekcję uzbrojenia z okresu od XV do XX w. Prezentowana jest artyleria, sprzęt pancerny morski, samoloty, śmigłowce i broń rakietowa. Wiele z powyższych zabytków jest unikalnych w skali Polski, a nawet świata. Wycieczka bardzo się podobała wszystkim uczestnikom- zarówno młodszym, jak i starszym.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udane wyjazdy i wspólną zabawę. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji zamieszczonej powyżej.


SPOTKANIE OTWIERAJĄCE PROJEKT

,,Świetlica środowiskowa dla dzieci romskich”

W dniu 29.09.2020r. w Placówce Wsparcia Dziennego ,,Aktywatorium” przy ul. Włostowickiej 36 odbyło się spotkanie inaugurujące tegoroczną edycję projektu ,,Świetlica środowiskowa dla dzieci”. W spotkaniu udział wzięli beneficjenci projektu z rodzinami, pracownicy Ośrodka zaangażowani w realizację zadania oraz zaproszeni goście. Spotkanie rozpoczęła dyrektor MOPS Pani  Beaty Wagner, która przywitała wszystkich przybyłych gości i przypomniała założenia projektu. W trakcie spotkania wychowawca prowadzący świetlicę przedstawił prezentacją dotyczącą zrealizowanych dotychczas aktywności. Przedstawił też każde z dzieci biorących udział w zajęciach świetlicy. Projekt podobnie jak w roku ubiegłym zakłada udział w zajęciach świetlicy 12 dzieci romskich,  w tym roku- w przedziale wiekowym od 6 do 13 lat. Z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju działania w ramach tegorocznego projektu, w tym też spotkanie otwierające,  rozpoczęły się później niż zakładano, niemniej niemal wszystkie zaplanowane dotychczas wydarzenia doszły do skutku. Działalność świetlicy odbywa się z zachowaniem obowiązujących rygorów sanitarnych.


            Pożegnaliśmy 2019 rok, a wraz z nim tegoroczną edycję projektu ,,Świetlica środowiskowa dla dzieci romskich”. I choć rozstajemy się ze smutkiem to warto powspominać grudniowe wydarzenia, w których uczestnicy brali udział.

            7.12.2019r. dzieci wraz z wychowawcą odwiedzili Kazimierz Dolny, gdzie odbywał się jarmark świąteczny, który powoli zaczyna się wpisywać w naszą tradycję. W niepowtarzalnej bożonarodzeniowej atmosferze, która wprowadza odwiedzających w świąteczny nastrój,  uczestnicy mieli okazję oglądać stargany, na których nie brakowało świątecznych pyszności oraz bożonarodzeniowych ozdób. Czas gościom umilali mali artyści- dzieci z okolicznych szkół, prezentujący na scenie przygotowane występy. Dla większości uczestników świetlicy udział w tegorocznym jarmarku był  pierwszym tego typu doświadczeniem.

            W dniu 14.12.2019 r. dzieci brały udział w zabawie choinkowej przygotowanej przez Zespół ds. Rodziny. Zabawa przy muzyce, tańcach i śpiewie była przednia, a spotkanie ze świętym Mikołajem zakończyło się prezentem dla każdego uczestnika.

            W atmosferę Świąt wprowadziły również warsztaty ozdabiania pierników, które odbyły się 21.12.2019 r. Dzieci miały okazję zaprezentować własną kreatywność i stworzyć niepowtarzalne  ozdoby choinkowe. Wizyta na jarmarku świątecznym okazała się dla uczestników inspiracją przy tworzeniu własnych słodkich „dzieł sztuki”, które ozdobiły choinki w ich własnych domach.

            Spotkanie zamykające tegoroczną edycję projektu miało miejsce 11.12.2019 r. Świetlicę w tym dniu odwiedzili goście, m.in. przedstawiciel Szkoły Podstawowej Nr 4, a także pracownicy MOPS oraz rodzice. Spotkanie było okazją do podsumowania działań, w których uczestniczyły dzieci przez ostatnie miesiące oraz prezentacji krótkiej części artystycznej przygotowanej przez uczestników pod okiem wychowawcy. Aż trudno uwierzyć, jak wiele się działo przez ostatni czas. Bez wątpienia zajęcia w świetlicy stały się dla wielu dzieci pierwszą w życiu okazją do odwiedzenia wyjątkowych miejsc i spróbowania nieznanych aktywności. Mamy nadzieję, że rozbudzona ciekawość będzie procentować chęcią odkrywania świata, podejmowania nowych wyzwań i zdobywania kolejnych umiejętności. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i do zobaczenia!


Wizyta Pani Muzyki

6.11.2019 r. świetlica stała się na chwilę teatrem. Dzieci i ich rodzice mieli okazję gościć Panią Mariolę Zagojską zwaną Panią Muzyką wraz z aktorami. Artyści z Lublina przedstawili inscenizację z cyklu Muzyczne Podróże po Europie pt. ,,Włochy- ojczyzna pięknego śpiewu, opery i niezapomnianych muzycznych przeżyć”. Widzowie poznali ciekawostki związane z włoską kulturą- kuchnią, śpiewem, tańcem i strojami. Dużo śmiechu, a także mądrego przesłania dostarczyła opowieść rodem z Włoch- ,,Pinokio” autorstwa Carlo Collodiego.

Dzieci były zachwycone, o czym świadczyły gromki brawa na zakończenie występu.


Zabawa Halloween

Z okazji Święta Halloween dzieci uczestniczące w projekcie wraz z wychowawcą przygotowały w dniu 31.10.2019 r. bal. W tym dniu zamiast nauki królowała zabawa. Pojawiły się ciekawe przebrania i straszne makijaże. Włos się na głowie jeżył od przerażających opowieści opowiadanych przez dzieci. Tańce i śpiewy nie miały końca. Aż żal było wracać do domu…


Cisza! Trwa nagranie!

W dniu 18.10.2019 r. dzieci wraz z wychowawcą odwiedziły studio Radia Impuls mieszczące się przy ul. Fieldorfa Nila w Puławach. Wizyta była niepowtarzalną okazją do obejrzenia  „od kuchni” procesu przygotowywania audycji radiowych, zwiedzenia montażowni oraz poznania ludzi zajmujących się pracą w radiu. Dzieci spróbowały własnych sił za mikrofonem, co można było usłyszeć  słuchając Radia Impuls.

Wielkie podziękowania dla Pana Maćka Dobrowolskiego oraz pozostałych pracowników Radia Impuls za zaproszenie.


Warsztaty przygotowywania pizzy

18.09.2019 r. dzieci uczestniczące w projekcie wzięły udział w warsztatach przygotowywania pizzy w pizzerii Da Grasso. Zabawa w kucharzy bardzo spodobała się naszym małym uczestnikom, a zdobyte umiejętności z pewnością wykorzystają we własnych domach. Zakończeniem wizyty był wspólny posiłek. Własnoręcznie przygotowana pizza smakowała wyśmienicie!

Dziękujemy uczestnikom za dobrą zabawę, a pizzerii Da Grasso za umożliwienie przeprowadzenia zajęć. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.


Wspomnienia z wakacji…


Wakacje za nami… Dla uczestników projektu „Świetlica środowiskowa dla dzieci romskich” rozpoczął się czas szkolnych obowiązków i codziennej pracy. Jednak na długo pozostaną w pamięci dzieci ich liczne letnie wyjazdy, te bliższe i dalsze. Wycieczki organizowane były głównie w ciekawe miejsca okolic Puław, lecz nie tylko. Relacje z wyjazdów do Farmy Iluzji, do Janowca, do stadniny w Leokadiowie oraz do Muzeum Torebek i Misiów w Bochotnicy zamieścilśmy wcześniej.

Kolejnym punktem wakacyjnego planu wyjazdów była wycieczka do Kazimierza Dolnego. W dniu 22.08.2019 r. dzieci wraz z wychowawcą zwiedzili tam nowootwartą wystawę klocków Lego, a także Muzeum Sztuki Złotniczej.

29.08.2019 r. miała miejsce wizyta w Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołębiu. Właściciel Pan Józef Majewski zaprezentował swoją nietypową kolekcję sprzętów. Dzieci miały okazję nie tylko zobaczyć zabawne i wymyślne konstrukcje bicyklów, ale też spróbować własnych sił podczas przejażdżki na nich. Zwieńczeniem wyjazdu był pokaz pracy w kuźni w wykonaniu gospodarza oraz umożliwienie dzieciom własnoręcznego wykuwania w metalu.

Zwieńczeniem okresu wakacji była wycieczka do Magicznych Ogrodów w dniu 30.08.2019 r. Wśród postaci z baśniowego świata- Wróżek, Bulwiaków, Robanków i Mordoli dzieci spędziły miło czas na świeżym powietrzu, w otoczeniu pięknej przyrody. I choć pogoda tego dnia była kapryśna atrakcji nie brakowało. W trakcie trwającego w parku Festiwalu Golden Fest zaprezentowane zostały występy artystów z całego świata, w tym akrobatów, zespołów tanecznych, wokalistów.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udane wyjazdy i wspólną zabawę. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji zamieszczonej powyżej.


Wizyta w Muzeum Torebek i Misiów w Bochotnicy

W dniu 09.08.2019 r. dzieci uczestniczące w projekcie „Świetlica środowiskowa dla dzieci romskich” wybrały się do mieszczącego się w Bochotnicy koło Kazmierza Dolnego Muzeum Torebek i Misiów. Właścicielka przedstawiła dzieciom eksponaty z różnych stron świata. W zbiorach kolekcji znalazł się miś, którym bawiono się 100 lat temu, a także Miś Maluszek liczący zaledwie 2 cm wzrostu. Dzieci miały okazję udziału w warsztatach pisania gęsim piórem, co było dla nich nowym, ciekawym doświadczeniem.


Wyjazd do stadniny Bajka w Leokadiowie

02.08.2019 r. uczestnicy projektu „Świetlica środowiskowa dla dzieci romskich” wraz z wychowawcą odwiedzili stadninę koni Bajka w Leokadiowie. Wyjazd był okazją do zapoznania się z działalnością stajni oraz przebywającymi tam zwierzętami i ich zwyczajami. Warszaty, w których brały udział dzieci związane były z przygotowaniem konia do jazdy. Największą atrakcją były niewątpliwie przejażdżki konne wierzchem, z których skorzystali wszyscy uczestnicy wyjazdu. Na zakończenie odbyło się ognisko z wspólnym pieczeniem kiełbasek.


Poszukiwanie skarbów w Janowcu

Dnia 31 lipca 2019 r. uczestnicy projektu „Świetlica środowiskowa dla dzieci romskich” oraz dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego wzięli udział w wyprawie do Janowca, gdzie mieli za zadanie odnaleźć ukryty na zamku skarb podążając tropem pozostawionych w parku wskazówek. Mali odkrywcy z zapałem rozwiązywali kolejne zagadki prowadzące do szyfru skrzyni Czarnej Damy. Wyjazd miał charakter integracyjny, a uczestnicy oprócz dobrej zabawy, mogli kształtować swoją orientację w terenie oraz uczyć się współdziałania w grupie i komunikacji. Poznali również legendę związaną z zamkiem i zwiedzili jego ruiny, Dworek z Moniak oraz spichlerz z Podlodowa znajdujący się na terenie parku.


Puławy, dnia 26.07.2019r.

WYCIECZKA DO ,,FARMY ILUZJI”

W dniu 19.07.2019 r. odbyła się wycieczka organizowana do parku rozrywki ,,Farma Iluzji” we wsi Mościska koło Woli Życkiej, w której udział wzięły dzieci uczestniczące w projektu Świetlica dla dzieci romskich-kontynuacja oraz rodzice. Uczestnicy wyjazdu na kilka godzin przenieśli się w niesamowity świat magicznych przeżyć, gdzie poprzez zabawę i wypoczynek na świeżym powietrzu zgłębiali tajniki nauki i iluzji. Spośród kilkudziesięciu atrakcji parku wymienić warto: latającą chatę tajemnic, głowę na talerzu, lewitujący kran, meble olbrzyma, tunel zapomnienia, labirynt luster oraz pokój Amesa.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom za udany wyjazd i wspólną zabawę. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji zamieszczonej poniżej.


Puławy, 2019-06-03

SPOTKANIE OTWIERAJĄCE PROJEKT

,,Świetlica środowiskowa dla dzieci romskich”

W dniu 31.05.2019r. w Placówce Wsparcia Dziennego ,,Aktywatorium” przy ul. Włostowickiej 36 odbyło się spotkanie otwierające tegoroczną edycję projektu ,,Świetlica środowiskowa dla dzieci romskich”. W spotkaniu wzięli udział pracownicy Ośrodka, zaproszeni goście oraz beneficjenci projektu.

W trakcie spotkania przedstawiona została prezentacja zawierająca działania projektowe
z poprzednich lat oraz założenia tegorocznej edycji projektu, co stanowiło inspirację do rozmowy w gronie przybyłych osób. Przeprowadzony został końcowy etap rekrutacji uczestników. Projekt zakłada udział w zajęciach świetlicy 12 dzieci romskich w wieku od 5 do 12 lat. Zajęcia odbywać się będą w okresie od czerwca do grudnia 2019.