Program „Opieka Wytchnieniowa” – edycja 2024

DOFINANSOWANO

ZE ŚRODKÓW

FUNDUSZU

SOLIDARNOŚCIOWEGO

Program “Opieka Wytchnieniowa” – dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024

DOFINANSOWANIE

264 384,00 zł

CAŁKOWITA WARTOŚĆ

264 384,00 zł

DATA PODPISANIA UMOWY

MARZEC 2024


 

Program „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Puławach informuje, że przystąpił do realizacji Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024, finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.

Głównym celem programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami niepełnosprawnymi poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi wytchnieniowej. Dzięki temu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki będą mogły dysponować czasem dla siebie, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw.

Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby niepełnosprawnej w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych przyczyn nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.

Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów zamieszkujących we wspólnym gospodarstwie domowym i sprawują bezpośrednią i całodobową opiekę nad:

  • dziećmi do ukończenia 16 roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności,
  • osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
  1. orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności
  2. orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (zgodnie z art. 5 I art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ( Dz.U. z 2023 r. poz. 100, z późn.zm).

Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna, o których mowa w programie we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego.

Wsparcia realizowane jest w formie świadczenia usług opieki wytchnieniowej w dwóch formach:

  • w ramach pobytu dziennego, w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością. Limit godzin usług opieki wytchnieniowej finansowanych ze środków Funduszu przypadających na jedną osobę z niepełnosprawnością w roku 2024 w ramach pobytu dziennego wynosi max. 240 godzin. Pozyskane środki pozwolą na udzielenie wsparcia 15 opiekunom osób dorosłych oraz 1 opiekunowi dziecka do 16 r.ż.
  • w ramach pobytu całodobowego dla osób dorosłych, posiadających wskazane wyżej orzeczenie o niepełnosprawności, w domu pomocy społecznej prowadzonym przez podmioty niepubliczne, o których mowa w artykule 57 ust. 1 pkt 2-4 ustawy z dnia 12 marca 2004 o pomocy społecznej wybranym w wyniku zapytania ofertowego.  Limit dób opieki wytchnieniowej finansowanych ze środków Funduszu przypadających na jedną osobę z niepełnosprawnością w roku 2024 w ramach pobytu całodobowego wynosi max. 14 dób. Pozyskane środki pozwolą na udzielenie wsparcia 8 opiekunom osób dorosłych.

Uczestnik Programu, któremu przyznano pomoc w postaci usługi opieki wytchnieniowej nie ponosi odpłatności za usługi.

WAŻNE

Należy podkreślić, że w godzinach realizacji usługi opieki wytchnieniowej nie mogą być świadczone inne formy pomocy usługowej w tym: usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, inne usługi finansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie do usług opieki wytchnieniowej finansowane ze środków publicznych.

Procedura przyznania wsparcia w ramach opieki wytchnieniowej

Usługi opieki wytchnieniowej przyznawane będą na podstawie karty zgłoszenia do Programu, do której należy dołączyć:

  • aktualne orzeczenie o niepełnosprawności (w przypadku dziecka), o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne (w przypadku osoby dorosłej);
  • kartę pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny – Skali FIM”, którą uzupełnia lekarz rodzinny, lekarz rehabilitacji medycznej, fizjoterapeuta lub pielęgniarka;
  • podpisane klauzule informacyjne.

WAŻNE

Karta pomiaru nie jest dokumentem obowiązkowym, jednakże w przypadku dużej liczby zgłoszeń uczestnicy Programu, których punktacja wg skali FIM wyniesie od 18 do 75 punktów, będą mieć zapewniony dostęp do usługi opieki wytchnieniowej w pierwszej kolejności.

Dodatkowa informacja dot. oceny potrzeby wsparcia w codziennym funkcjonowaniu z zastosowaniem Skali Pomiaru Niezależności Funkcjonalnej (FIM)

Wzory w/w formularzy można otrzymać w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Puławach, ul. Leśna 17, 24-100 Puławy lub pobrać w formie plików umieszczonych poniżej:

Regulamin OW edycja 2024

Załącznik nr 1 – Karta zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024

Załącznik nr 2 – Klauzula informacyjna RODO w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024

Załącznik nr 3 – Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Puławach w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024

Załącznik nr 4 – Karta pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny  – Skali FIM

Wypełnioną Kartę wraz z załącznikami można przesłać w formie listu, drogą elektroniczną EPUAP: mops_pulawy, e- mailem sekretariat@mops.pulawy.pl  lub złożyć osobiście w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Puławach, ul. Leśna 17 w dni powszednie w godzinach 8.30-14.30 w Punkcie Obsługi Klienta.

Nabór zgłoszeń prowadzony jest w okresie od dnia 16.04.2024 r. do wyczerpania limitu środków finansowych przeznaczonych na ten cel.

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy socjalni Zespołu ds. usług i pomocy instytucjonalnej pod nr telefonów

81 458 69 91;

81 458 69 92;

81 458 69 93;

81 458 67 83.

WAŻNE!!!  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Puławach informuje, że udzielenie wsparcia w postaci świadczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością nastąpi po wyłonieniu wykonawcy w wyniku otwartego konkursu ofert.