Gmina Miasto Puławy /Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Puławach realizuje Program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pn. „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024 finansowany ze środków budżetu
Program realizowany jest w ramach dwóch modułów:
Moduł I, którego celem jest zapewnienie usług opiekuńczych w formie usług sąsiedzkich seniorom w wieku 60 lat i więcej.
Moduł II, którego celem będzie poprawa bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych przez zwiększanie dostępu do tzw. „opieki na odległość”, a także wsparcie gmin w realizacji świadczenia usług opiekuńczych.
Wartość otrzymanego dofinansowania ze środków budżetu państwa to kwota: 115 820,00 zł.
Całkowity koszt zadania: 144 775,00 zł
W związku z ogłoszonym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024 Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Puławach informuje, że rusza nabór na kolejną edycję programu, który będzie realizowany do 31.12.2024 r.
Program skierowany jest do seniorów w wieku 60 lat i więcej, mających problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzących samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkających z osobami bliskimi, które nie są w stanie im ciągłej pomocy i opieki zapewnić.
Celem programu jest :
- wsparcie finansowe gmin w zakresie organizowania usług opiekuńczych świadczonych w formie usług sąsiedzkich.
Wsparcie udzielane w postaci usług sąsiedzkich może zostać przyznane osobie samotnej w wieku 60 lat i więcej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona oraz w/w osobie, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także osoby bliskie, takie jak wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić.
- wsparcie finansowe gmin w realizacji usług opiekuńczych poprzez dostęp do tzw. „opieki na odległość” mającej na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych.
Teleopieka stanowi nowoczesną formę sprawowania opieki nad osobami starszymi 60 lat i więcej, z niepełnosprawnościami, którzy czasowo lub na stałe wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. To idealne rozwiązanie, szczególnie dla osób samotnych, zarówno tych, które nie potrzebują usług całodobowych i nie korzystają na co dzień z usług opiekuńczych czy specjalistycznych usług opiekuńczych. Stanowi także istotne uzupełnienie wsparcia realizowanego w postaci usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych.
W związku z możliwością kontynuowania realizowania Programu w roku 2024, prosimy zainteresowanych udziałem w Programie mieszańców Puław, spełniających kryteria wymienione powyżej, o złożenie deklaracji przystąpienia do Programu – w formie ustnej (osobiście w siedzibie MOPS Puławy, ul. Leśna 17 w punkcie obsługi klienta lub w budynku Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia, Dział Wsparcia Osób Starszych- parter budynku pok. 108), w formie telefonicznej lub w formie elektronicznej.
Osoby przyjmujące deklaracje :
- Agnieszka Matysiak, w budynku Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia, przy ul. Kołłątaja 64, Dział Wsparcia Osób Starszych- parter budynku pok. 108), tel. 84 458 67 72, e-mail:amatysiak@mops.pulawy.pl
- Katarzyna Radziwonka, w budynku Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia, przy ul. Kołłątaja 64, Dział Wsparcia Osób Starszych- parter budynku pok. 108), tel. 84 458 67 72, e-mail:kradziwonka@mops.pulawy.pl
Kilka słów o Programie
Program „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024, jest odpowiedzią na wyzwania, jakie stawiają przed Polską zachodzące procesy demograficzne oraz jest elementem polityki społecznej państwa w zakresie wsparcia działań na rzecz seniorów niesamodzielnych ze względu na wiek oraz stan zdrowia.
Regulamin rekrutacji i udziału w Programie
Realizacja programu obejmuje swoim zakresem dwa moduły:
Moduł I, organizowanie i świadczenie usług opiekuńczych w formie usług sąsiedzkich.
Moduł II, wspierający gminy w realizacji usług opiekuńczych poprzez dostęp do tzw. „opieki na odległość” mającej na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych. Ta forma wsparcia seniorów, polegająca na zapewnieniu opieki na odległość za pomocą opaski bezpieczeństwa.
Teleopieka stanowi nowoczesną formę sprawowania opieki nad osobami starszymi, z niepełnosprawnościami, którzy czasowo lub na stałe wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu oraz których stan zdrowia uzasadnia stałe monitorowanie w celu jak najszybszej reakcji, powiadomienia właściwych służb i udzielenia możliwie najszybciej pomocy, w tym pomocy medycznej w ramach świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.
Adresaci Programu
Program skierowany jest do seniorów w wieku 60 lat i więcej, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.
Procedura rekrutacji do Modułu II Korpusu Wsparcia Seniorów na Rok 2024 rok.
Rekrutacja będzie prowadzona przez Realizatora Programu.
Dopuszcza się dokonanie zgłoszenia przez opiekuna uczestnika.
Rekrutacja będzie prowadzona od dnia 01.08.2024r w sposób ciągły, do wykorzystania teleopasek.
Rekrutacja będzie składała się z następujących Etapów:
ETAP I – złożenie dokumentów w siedzibie Realizatora Programu;
ETAP II – weryfikacja dokumentów pod kątem spełniania kryteriów warunkujących udział w Programie oraz kryteriów premiujących;
ETAP III – utworzenie listy osób zakwalifikowanych do Programu oraz listy rezerwowej;
ETAP IV – podpisanie umów uczestnictwa pomiędzy Gminą, a Odbiorcą wsparcia.
Odbiorcy wsparcia, którzy zostali zakwalifikowani do edycji Programu Korpus Wsparcia Seniora w poprzednich latach i wyrażają chęć kontynuacji usługi nie podlegają procesowi rekrutacji.
Wsparcie w formie Teleopieki przyznawane będzie na podstawie karty zgłoszenia do Programu. Spośród złożonych Formularzy zgłoszeniowych, w procesie rekrutacji zostaną wyłonieni odbiorcy usługi, którzy otrzymają największą liczbę punktów uwzględniających kryteria warunkujące oraz premiujące zawarte formularzu warunków udziału w Programie, do którego należy dołączyć:
Karta Informacyjna Pacjenta
formularz warunków udziału w Programie
podpisane klauzule informacyjne
aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności
WAŻNE
Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności nie jest dokumentem obowiązkowym, jednakże jest ono dodatkowo punktowane w procesie rekrutacji.
Wzory ww. formularzy można otrzymać w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Puławach, ul. Kołłątaja 64 pokój nr 108 lub pobrać w formie plików umieszczonych poniżej.
Załączniki:
Załącznik nr 1 – Karta Informacyjna Pacjenta
Załącznik nr 5 – formularz warunków udziału w Programie
Wypełnione formularze wraz z załącznikami można przesłać w formie listu, lub złożyć osobiście w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Puławach, ul. Kołłątaja 64, 24-100 Puławy w dniach:
Poniedziałek 8.30 – 14.30
Wtorek 8.30 – 14.30
Środa 8.30 – 14.30
Czwartek 8.30 – 14.30
Piątek 8.30 – 14.30
Nabór zgłoszeń prowadzony jest w okresie od dnia 01 sierpnia 2024 r. w sposób ciągły, do wykorzystania teleopasek.
Szczegółowych informacji udzielają pracownicy socjalni Działu Wsparcia Osób Starszych
pod nr telefonu: 81 458 67 72