2 października Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy

Data ta została wybrana ze względu na rocznicę urodzin Mahatmy Ghandiego, przywódcy indyjskiego ruchu niepodległości oraz pioniera filozofii i strategii działania bez przemocy.

Zgodnie z rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ z dnia 15 czerwca 2007 r., na mocy której ustanowiono obchody Międzynarodowego Dnia Bez Przemocy, jest on okazją do rozpowszechnienia przesłania o unikaniu przemocy. W tym dniu na całym świecie organizacje społeczne starają się dotrzeć z tym przesłaniem do jak najszerszej rzeszy osób. Przemoc bowiem to poważny i powszechny problem, który może dotyczyć każdego: zarówno dzieci, kobiet, jak i mężczyzn. Przyjmuje on w różnych krajach nieco odmienne oblicza, choć skutki jakie powoduje są podobne – z przemocą zawsze wiąże się upokorzenie, poniżenie, cierpienie i ból. Każda przemoc zostawia ślady, choć nie wszystkie widać gołym okiem.

Pomoc społeczna posiada w swoich szeregach profesjonalistów, którzy wiedzą jak pracować z przemocą. Realizujemy zarówno działania interwencyjne – aby zatrzymać przemoc, jak również pomocowe – aby udzielić niezbędnego wsparcia w związku z doświadczeniem przemocy ze strony bliskiej osoby – zarówno osobom dorosłym, jak również dzieciom i młodzieży. Prowadzimy również oddziaływania względem osób stosujących przemoc.

Ponadto organizujemy kampanie informacyjne i edukacyjne zwiększające świadomość i wiedzę mieszkańców naszego miasta na temat przemocy i możliwości ochrony przed nią.

Wszystkie nasze wysiłki mają na celu ograniczenie zjawiska przemocy w Puławach oraz łagodzenie jej skutków.

“W chwilach zwątpienia przypominam sobie, że patrząc na bieg historii można zauważyć, iż prawda i miłość zawsze zwyciężały. Bywali tyrani i mordercy; przez pewien czas mogli oni wydawać się niepokonani, ale w końcu zawsze przegrywali – myślmy o tym, zawsze.

Jaką różnicę robi tym, którzy umarli, sierotom czy bezdomnym to, czy szalona destrukcyjna siła nosi imię totalitaryzmu czy święte imię wolności i demokracji? „Oko za oko” czyni wszystkich ślepymi.

Jest wiele spraw, za które jestem gotów oddać życie, ale nie ma takich, za które byłbym gotów zabić”

                                                             Mahatma Gandhi

 

Opracowała

Anna Górzyńska