Jak odpoczywać, żeby odpocząć?

             Wakacje to czas, na który czekamy z utęsknieniem. Ciepłe dni, piękno przyrody, wyjazdy wakacyjne…. Życie wydaje się łatwiejsze. Czy jednak potrafimy wypocząć, zwolnić, zapomnieć o codziennych obowiązkach, zrezygnować z odbierania wszystkich telefonów, odczytywania e – maili? Okazuje się, że dla wielu z nas jest to bardzo trudne. Jak to jest, że wracamy po urlopie często bardziej napięci i sfrustrowani?

             Dobrym pomysłem na czas urlopu oprócz planu wyjazdu jest też plan na swoją „zapracowaną” głowę. Odpoczynek jest jak paliwo. Kiedy odpoczywamy dostajemy energię do działania, rozładowujemy napięcie i stres, podnosimy odporność organizmu. Chronimy siebie przed wpadnięciem w błędne koło prowadzące do wypalenia zawodowego.

Jakie są przyczyny, przez które nie umiemy wypoczywać?

Przede wszystkim nie traktujemy odpoczynku jako inwestycji w to, by móc lepiej pracować
i zdrowiej żyć, a samo dawanie sobie okazji do zrelaksowania się traktujemy jako marnowanie czasu. Współczesny świat pędzi, jesteśmy bombardowani obrazami zapracowanych ludzi. Nadmiar bodźców oraz informacji powoduje, że mamy problem z  regeneracją ciała i psychiki. Dlatego tak ważne jest świadome stawianie granic czasowych naszej pracy. Efektywna regeneracja to podstawa sukcesu i szczęścia.

Urlop powinno się rozpoczynać od dania sobie pozwolenia na odpoczynek. Efektywny wypoczynek jest właśnie wtedy, kiedy nasze myśli, uczucia i działania są na tym skupione.

Co robić by dobrze wypocząć?

Nie ma oczywiście złotej rady jaka forma relaksu przynosi odpoczynek. Odpoczywać można na wiele sposobów. Sprawdzajmy, jaka forma nam najbardziej służy. Znajdźmy swoją drogę do wypoczynku. Odnalezienie optymalnej, a zarazem realnej formy na relaks jest bardzo istotne. Mało kto może sobie pozwolić na urlop kilka razy w roku. Często wygospodarowanie nawet 30 minut tylko dla siebie w ciągu dnia, ale codziennie, może przynieść dużą zmianę.

Jakkolwiek będziemy odpoczywać, postarajmy się być w tym w 100%. Aby znaleźć się w „tu i teraz” skup się na odczuciach z ciała, na oddechu. To bardzo pomocne, aby „wyjść z głowy” i dać sobie chwilę wytchnienia od ciągłych analiz. Skupienie się na tym „co teraz”, refleksja nad tym, na co w swoim życiu mam wpływ, rozwijanie w sobie perspektywy, że nie muszę zawsze i wszystkiego wiedzieć jest bardzo pomocna.

Cenne wskazówki:

  1. Aktywność fizyczna na łonie natury wyzwala hormony szczęścia, co przekłada się na nasze samopoczucie i zdrowie.
  2. Odłożenie na bok laptopów, smartfona, telefonów służbowych tak, aby powiadomienia i e-maile nie rozpraszały naszej uwagi.
  3. Zaplanowanie swojego odpoczynku – zaplanuj ile czasu możesz poświecić na relaks oraz jak chcesz odpocząć.
  4. 20 – minutowa, popołudniowa drzemka – ma regenerujący wpływ na nasz organizm.
  5. Zadbanie o higienę snu – optymalny czas snu to 7-8 godzin.
  6. Wprowadzenie do swojego planu dnia takich aktywności jak czytanie, słuchanie muzyki
    i oddawanie się jej energii, dowolna forma relaksacji.
  7. Spotkania z ludźmi, rozmowy z osobami, które lubimy i cenimy – pozwalają na rozładowanie napięć .

Pamiętajmy, że równowaga między pracą, a odpoczynkiem to jedyna droga do poprawy jakości życia.

Niech te wakacje będą dla wszystkich czasem wytchnienia, relaksu i regeneracji sił.

Psycholog SOW

Małgorzata Szymańska