Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją

„Depresja nie dotyczy ludzi słabych, tylko tych, którzy byli silni zbyt długo”

                        Jacek Hugo – Bader, „Skucha”.

 

Depresja, nazywana chorobą duszy i ciała, jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jednym z największych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Bywa mylona z przemęczeniem lub sezonową melancholią, a w rzeczywistości jest podstępną i wyniszczającą chorobą. Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje 4 miliony ludzi, natomiast w skali świata ok. 350 milionów. Na depresję zapadają nie tylko osoby dorosłe, ale coraz częściej dzieci. Mimo tego, że występuje bardzo często, wciąż jest stygmatyzowana, a osoby na nią cierpiące wstydzą się szukać pomocy.

Światowy Dzień Walki z Depresją ma na celu upowszechnienie wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych. Lepsze zrozumienie istoty tej choroby, świadomość sposobów zapobiegania jej i leczenia, mogą być zachętą do szukania pomocy dla osób dotkniętych tą chorobą. Chodzi również o to, aby przeciwdziałać ich stygmatyzacji.

Jakie są objawy depresji?

Depresja, to choroba, która upośledza funkcjonowanie w każdej sferze życia chorego. Każdy choruje na depresję trochę inaczej, jednak są objawy osiowe depresji, które pozwalają na jej rozpoznanie:

  • obniżenie nastroju,
  • utrata zainteresowań i zdolności do odczuwania radości, zadowolenia,
  • osłabienie koncentracji i uwagi,
  • problemy ze snem – bezsenność lub nadmierna senność,
  • niska samoocena i mała wiara w siebie,
  • pesymistyczne, czarne widzenie przyszłości,
  • myśli i czyny samobójcze,
  • zaburzenia apetytu,
  • nadmierne spowolnienie lub pobudzenie psychoruchowe.

Depresja powoduje wycofanie się z kontaktów międzyludzkich. Chory nie ma bowiem na nie siły i ochoty. Często zaniedbuje nawet podstawowe obowiązki dbania o siebie.

Dlaczego warto zgłosić się do specjalisty?

Depresja to choroba podstępna, której objawy mogą rozwijać się powoli, przez co wielu pacjentów zwleka z podjęciem leczenia. Trzeba wiedzieć, że w depresji kluczowa jest szybka diagnoza i odpowiednie leczenie, bo to daje szansę na powrót do zdrowia. Nieleczona depresja może być poważnym zagrożeniem życia. Jak dowodzą statystyki, przyczyną zgonu u około 25% pacjentów z depresją jest samobójstwo, natomiast 40-80% chorych ma myśli samobójcze. Dlatego nie można bagatelizować objawów tej choroby!

Jak leczyć depresję?

Depresję leczy się farmakologicznie lekami przeciwdepresyjnymi i psychoterapią. Czas leczenia dla każdego jest indywidualny. W niektórych przypadkach stosuje się również fototerapię (terapię światłem). Istotną rolę, jako wspomaganie głównego leczenia, odgrywa higiena codziennego życia, odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, depresję można skutecznie leczyć i prowadzić normalne, aktywne życie. Odpowiednio dobrana terapia może zapobiec nawrotom choroby i znacząco poprawić jakość życia chorego.

Wsparcie bliskich – kluczowy element walki z depresją

Osoby cierpiące na depresję często nie chcą, lub nie potrafią, same sięgnąć po pomoc, dlatego niezwykle ważne jest wsparcie bliskich, którzy mogą zachęcić do skorzystania z pomocy specjalistów. O czym warto pamiętać, aby wsparcie było skuteczne?

  • Na depresję nie pomogą dobre rady! Powodują one jedynie zwiększenie poczucia winy, obniżenie samooceny, wycofanie, a tym samym pogorszenie stanu zdrowia psychicznego i fizycznego.
  • Zamiast udzielać dobrych rad wspieraj emocjonalnie, rozmawiaj, interesuj się, zapytaj co się dzieje? jak możesz pomóc?
  • Gdy zauważysz coś niepokojącego, staraj się namówić na wizytę u lekarza.
  • Pewne stwierdzenia mogą zrobić więcej szkody niż pożytku, dlatego unikaj zdań typu: „weź się w garść!”, „inni mają gorzej!”, „nie przesadzaj!”, „wyjdź do ludzi!”, „znajdź sobie zajęcie!”, „uśmiechnij się!”.

Wspólne dążenie do leczenia może przyspieszyć proces powrotu do zdrowia.

Pamiętajmy!

Depresja nie jest oznaką słabości, a chorobą, którą można skutecznie leczyć!

Bądźmy czujni i nie bójmy się szukać pomocy, kiedy zajdzie taka potrzeba!

Depresja jest uleczalna – trzeba działać!

 

Gdzie szukać pomocy?

  • 800 70 2222 Całodobowa Linia Wsparcia

Fundacja ITAKA

  • (22) 484 88 01 Antydepresyjny Telefon Zaufania

Fundacja ITAKA

  • 116 111 Telefon zaufania dla dzieci

Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę”

  • 800 100 100 Telefon dla Rodziców i Nauczycieli 800 100 100 Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę”.
  • 800121212– Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

Opracowała: Anna Górzyńska